Merkezi Kalorimetre

Kalorimetre (ısı ölçer), bir nicelik olarak ısıyı ölçen aygıttır. Kalorimetri ise "ısı ölçüm bilimi" ve "ısı ölçümü" için kullanılır. Kalorimetre merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan ve her bir bağımsız bölümün ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaya yarayan bir ölçü aletidir. Kalorimetre mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşur ve bir debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesine sahiptir. Ölçüm mekanik ve ultrasonik ölçüm teknikleriyle yapılabilir.

Isı, başka cisimler üzerinde meydana getirdiği etkiye dayanarak dolaylı olarak ölçülür. Bu etkilerden en çok bilinenleri;

  1. Bir maddenin hacminde sıcaklıkla meydana gelen artma,
  2. Bir maddede durum değişmesine sebep olma,
  3. Enerjiye dönüşme olarak verilir.
     

Isı ölçümünde ilk gerekli olan şey birimin tespit edilmesidir. Böyle değişik birimler ortaya atılmıştır.
 

Enerji verimliliği yasasına göre;

"Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi ve lokal veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanımı miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz."
 

"Tüketilen enerjiyi sınırlandırmak için merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215'e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır."
 

"Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderinin, %30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır." 
 

Bu kanun ve yönetmelikle tarif edildiği üzere merkezi sistem ile inşa edilen yeni binalarda ilgili standartları sağlayan ısı sayaçları veya ısı ölçerler kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Livera Enerji tüm sayaç ve kalorimetre ihtiyaçlarınıza güveli çözümler sunmaktadır.

Eskişehir Baypayo yetkili bayii olan firmamız, kaliteyi uygun fiyatlara sunmanın yanı sıra geniş ürün yelpazesi ile ihtiyacınıza yönelik hizmet sağlamaktadır. 

 

Livera Enerji Eskişehir İletişim Bilgileri;     

                                                                         
Adres: Mustafa Kemal Paşa Mh. Gazi Yakup Satar Cd. No : 26 / C / ESKİŞEHİR

Telefon: 0 222 230 78 80 | Gsm: 0 554 566 6161